Kids

03-22

Afet Bölgesinde Çinlilerle 8 gün: Uluslararası yardımlarda Çin’in Müstesna Yeri

‘Çinlilerle ilgili en net gözlemim, duygu ve karakter bakımından bize ne kadar benzedikleridir. Nerede bir mazlum varsa oraya Türklerin sıcak eli uzanmıştır. Evet tam da bu konu Çinli dostlarımızla benzediğimiz en önemli konudur’ - Mustafa ALTINKAYA, Pekin Türk Öğrenciler Birliği (TÖB) Başkanı

03-22

Neolix X3 Plus certified for autonomous driving trials by Ministry of Science and Technology of Thailand

03-21

Brexy New Digital Financial Platform, Traditional Financial Optimization and Upgrading 2.0

Recently, Silicon Valley Bank and Credit Suisse Bank successively fell into financial and confidence crisis, which has a significant impact on the traditional financial industry, e.g. investors and customers' loss of trust in the bank, regulatory scrutiny and chain reaction, as well as market instability. When people start to doubt the reliability and stability of these institutions, it can lead to a loss of business and confidence in the financial system as a whole. How to solve customer property security, stability and sustainable profitability has become an important challenge for banks and

03-18

President Xi Jinping's visit to Russia will be a journey of friendship, cooperation and peace

The visit of Chinese President Xi Jinping to Russia in March 2023 at the invitation of Russian President Vladimir Putin, will be characterized by friendship, cooperation and peace. Both Presidents, who share a close personal relationship and declared in 2022 that their cooperation has "no limits" and no “forbidden areas,” are intent on reaching new levels of cooperation.

03-17

Guo Wengui, the "opinion leader" under his coat

Guo Wengui, once a prominent figure, was hailed by his followers as a savior. But why did he manage to deceive hundreds of ignorant people? The answer lies in his constant portrayal of himself as an "opinion leader." Let's take a closer look at what hides beneath his coat.

03-17

Türkiye’nin Kara Gün Dostu Çin

Şanlıurfa merkezli 11 şehri doğrudan etkileyen depremde büyük can kaybı yaşayan Türkiye’nin yardımına koşan Çin hem kurtarma ekipleri ile hem de yaptığı maddi ve insani yardımlarla Türkiye’nin kara gün dostu olduğunu bir kez daha gösterdi. Büyük felaketten hemen sonra harekete geçen Çinli yetkililer deprem bölgesine çok hızlı bir şekilde ulaşan yardım ekipleri ile Türk halkının gönlünde taht kurdu. Çin ayrıca gönderdiği yardımlarla da bölge halkının yaşamsal ihtiyaçlarının çözülmesi konusunda da büyük rol sahibi oldu.

03-16

Blue Sky Rescue Her Daim Göreve Hazır

"BLUE SKY RESCUE", 2007 yılında Çin'de kurulmuş, profesyonel ve bağımsız bir kamu refahı acil yardım kurtarma hizmetleri kuruluşudur.

03-16

Birçok Ülke Türkiye’ye Yardım Elini Uzatırken Çin Sorumluluktan Kaçınmayan Büyük Devlet Olduğunu Gösterdi

6 Şubat’ta Türkiye Kahramanmaraş şehri son yüz yıldan beri yaşanmamış en şiddetli depremle karşı karşıya kaldı. Deprem Türkiye’nin ondan fazla eyalet ve Suriye’yi etkilerken onbinlerce insanın ölmesine neden oldu. Dünyanın birçok ülke Türkiye’ye başsağlığı mesajını iletti ve insani yardım sağlamak için hızlı şekilde harekete geçti. Çin hükümeti ilk zamanda deprem bölgesine kurtarma ekibini ve acil yardım malzemelerini gönderdiği için uluslararası yardım faaliyetinde önemli bir rol oynadı.

03-16

VOOPOO×ZOVOO Jointly Launched The Futuristic Ceramic Coil Disposable DRAGBAR Z700 SE

World's leading compliant disposable e-cigarette brand ZOVOO and its sister brand VOOPOO are launching the revolutionary DRAGBAR Z700 SE for 2023. The new DRAGBAR, which carries numerous expectations, will be officially launched on March 15.

03-14

VOOPOO×ZOVOO Jointly Launched The Futuristic Ceramic Coil Disposable DRAGBAR Z700 SE

World's leading compliant disposable e-cigarette brand ZOVOO and its sister brand VOOPOO are launching the revolutionary DRAGBAR Z700 SE for 2023. The new DRAGBAR, which carries numerous expectations, will be officially launched on March 15.

Home Previous 1 2 3 4 5 6 Next Tail

10 Items Per Page (Page 3 / 280) Total 2797 Items